Discussion about this post

User's avatar
Zaharia Vasile Gabriel's avatar

Infrastructura din marile orașe ale României de pe timpul lui Ceaușescu a fost gândită și proiectată raportat la numărul de mașini particulare existente la momentul acela și bineînțeles conform cu linia de partid nu aveai voie să fi vizionar să gândești în viitor că mașinile personale se vor înmulți la timpul acela două benzi de circulație erau suficiente, problema este că politicul acesta de 36 de ani nu s-au rezumat decât a delimita benzile de circulație, a trasa parcări cu plată, a trasa benzi pentru biciclete și toate acestea pe infrastructura existentă construită pe timpul lui Ceaușescu, în rest nu este decât can-can.

Radu-Ioan Stochita's avatar

Amuzant că te victimizezi așa mult de la acest conflict. Mai amuzant este că nu înțelegi că ne sufocăm de la mașini, că n-ai unde să parchezi atâtea mașini, că orașul este foarte nesigur din cauza culturii mașinii, etc. Probabil că în 2028 va fi subiectul central al campaniei tale electorale :)

Mai amuzant e că ai aceste titluri inflamatoare "sunteți niște proști". Din nou, amuzant (de data asta de-a dreptul penibil) că consideri că suntem proști, ghidați de Bruxelles (n-ai zis-o, dar faci referire în mod indirect) că vrem un oraș cu mai mult transport public? Și nu știu ce business-uri ai văzut tu că mor din cauza benzilor de autobuz. Arată-mi 2 - 3, chiar sunt curios să le văd. Mor acele cafenele de pe Magheru? A, poate te uiți în jur să vezi câte alte n cafenele există care se împing unele pe altele afară. A, și unde au cafenelele cel mai mare succes? În zonele de pe lângă, unde pietonul este un pic mai privilegiat decât mașina.

5 more comments...

No posts

Ready for more?